Cam Korkuluk / Küpeşte

Parapet üstü küpeşteler, Camdan merdiven korkulukları, Fransız balkonlar, Cam Düz ve Eğrisel korkuluklar, Cam Havuz ve teras korkulukları, Cam galeri korkulukları
Koruma,ikaz,güvenlik amacına yönelik kullanılan korkuluk sistemlerinde görsellik ve kullanım açısından en çok tercih edilen cam korkuluk uygulamalardır.
Cam korkuluklar evler, ticari binalarda ve ortak kullanım alanlarında giderek daha popüler olmaktadır.
Küpeşte ve Korkuluk cam uygulamaları kullanım alanlarına maksimum görüş açısı sağlamakla birlikte güç ve güvenlik sağlayan şık güvenlik engelleridir.
Kullanıldığı mekanların panaromasını bozmadan uygulanan cam sistemleridir. Kullanım amacına göre değişik kalınlık ve ölçülerde emniyet camları kullanılabilmektedir. Çeşitli model ve tasarımda cam korkuluklar uygulanmaktadır.

 

Küpeşte ve Korkuluk Özellikleri

 

Kırılma halinde camın zar büyüklüğünde küçük kütleli parçalara ayrıldığı ısıl işleme tabi tutulmuş camlardır. Ölçüsüne uygun kesilmiş ve kenar işleminden geçirilmiş cam panolar yumuşama noktasına yakın bir dereceye kadar ısıtılıp hızla soğutularak cam yüzeylerine 10.000 psi basınç ön gerilimi kazandırılır. Bu özel ısıl işlemlerle yüzey ön gerilimi kazandırılan temperli camlar, normal camlara göre basınç, darbe ve ısıl kırılma risklerine karşı yaklaşık 4-5 kat daha dirençlidir. Ayrıca camlar esneklik de kazanmış olur.
Temperli Cam; Temperleme işlemi yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine daha fazla basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için, ölçüsüne göre kesilmiş ve kenarları düzeltilmiş camın, ergime noktasına kadar (625-645 °C) kontrollü ısıtılıp, hızla soğutularak camın yüzeylerine 10.000 psi basınç ön gerilimi kazandırma aşamalarını içerir.
Korkuluklar düz veya bombeli camlardan, temperli ve lamine olarak çok sağlam ve güvenli olacak şekilde imal edilir. Şeffaf, Mat ve Renkli alternatifleri mevcuttur.
Cam olduğu için hijyeniktir ve normal ev temizlik malzemeleriyle kolayca temizlenir.
Cam dezenfektenlar, havuz tuzları vb kimyasallara karşı dayanıklıdır.
Güneş / UV ışınlarından etkilenmez.
Küf ve bakteri üremesine olanak sağlamaz.
Rengi zamanla kaybolmaz.


 

Kullanım

 

Eşit kalınlıktaki normal camlara göre yaklaşık 5 kat daha güçlüdür. Isıya karşı daha dayanıklıdır.
Kullanıldıkları bazı yerler: Binalarda dış cephe camlarında, dükkan ve vitrinlerinde, şömine muhafazaları ve fırın kapaklarında Araçların yan ve arka camlarında duş ve küvet camları